V sobotu 21.10.2017 vedúca záujmového útvaru Cestovanie za umením Mgr. Gabriela Tkáčová sprevádzala svojich malých aj väčších milovníkov umenia do svojho rodného mesta Trebišova ( Košický kraj).
Tu sme boli v Zemplínskej knižnici už očakávaní a prezreli sme si dve výstavy.
Filmoví režiséri v školských laviciach ( pripravilo Múzeum školstva a pedagogiky v Bratislave ) Výstava prináša osobné spomienky popredných 17 slovenských režisérov z období ich školských rokov a poodhaľuje vzťah týchto osobností filmového umenia k škole. Režiséri zo staršej, strednej aj mladej generácie spomínajú na svoje školské časy, obľúbených i menej obľúbených učiteľov, na spolužiakov, na radosti a strasti žiackeho a študentského života i cestu k svojej umeleckej profesii. Nechýba medzi ani Juraj Jakubisko, Dušan Rapoš či Juraj Nvota. Súčasťou výstavy je aj bohatý obrazový materiál ako sú vysvedčenia známych režisérov, rôzne fotografie, vyznamenania, školské poznámky, zošity a pod.
Tvorbu fotopublicistov – fotografické aj maliarske umenie - prezentovali posledný deň Najkrajšie kalendáre Slovenska (2017).Mali sme sa na čo pozerať a každý si vybral ten svoj najzaujímavejší.
Potom už naše kroky smerovali do mestského parku, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou . Nachádzajú sa tu všetky historické pamiatky a archeologické lokality z praveku a stredoveku. Jeho počiatky siahajú do 18. storočia. A tu sme sa už začali zaujímať najmä o architektonické umenie. Zastavili sme sa pri Grécko – katolíckom chráme Zosnutia presvätej Bohorodičky (1817).Obdivovali sme aspoň na diaľku ikonastaz aj hodnotný luster. Cestou sme si obzreli aj Mariánske súsošie z kameňa , ktoré je dielom neznámeho autora. O skvostnej pamiatke gotickej architektúry (1404) Rímsko-katolíckom kostole Návštevy Panny Márie poskytla pani učiteľka len stručné informácie ,lebo budova bola zamknutá. Kostol je južným krídlom spojený s kláštorom (1502) , ktorý bol venovaný Pavlínskemu radu do r.1786. Potom bol používaný na rôzne účely. V súčasnosti tam sídli ZUŠ. A to sme už prešli bránou parku a smerovali k nížinnému vodnému hradu Parič (12.-13.stor. ) Opevnenie realizovali v 1.polovici 14. storočia Filip a Viliam Drugethovci. Koncom 17.storočia bol hrad zničený. Medzi najcennejšie chránené kultúrne pamiatky patrí Mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho, ktoré je dielom nemeckého architekta Arthura Meininga(1893). Objekt je hrobkou aj grófovej manželky a syna. Blížil sa čas odchodu vlaku a tak sme okolo dvojpodlažnej budovy barokovo-klasicistického kaštieľ (1786 ) a priľahlých prízemných budov iba prefrčali . Tak aspoň nejaké informácie ( majitelia : Csákyovci, postavený pravdepodobne na lovecké účely, teraz vlastivedné múzeum , do roku 1978 aj sídlo nemocnice ) a fotka na pamiatku. Krátke osvieženie v cukrárni a o 12:00 hodine sme už kývali mestu z odchádzajúceho vlaku.
Ďakujem mojim cestovateľom za trpezlivosť a slušné správanie a kolegyni Ing. Katke Sninčákovej za spoločnosť. Už teraz sa tešíme na ďalšiu cestu za umením.
Mgr. Gabriela Tkáčová