Do galérie Začiatok šk.roka 2014/2015 boli pridané fotografie.
Začiatok šk.roka 2014/2015
Správaj sa normálne
Do galérie Správaj sa normálne boli pridané fotografie.
Biologická olympiáda
Najlepšia v Zoológii...
(PaedDr. Marián Škuba)
Okresný úrad Prešov, Odbor školstva Humenné a Centrum voľného času Dúha Humenné ocenili najlepších v obvodných kolách predmetových olympiád žiakov ZŠ. Medzi víťazmi mala svoje zastúpenie aj ZŠ SNP 1 v Humennom. Najlepšou v Biologickej olympiáde, odbornosť Zoológia, bola Viktória JAŠKOVÁ. Žiačku 8.A triedy k tomuto skvelému úspechu prípravou doviedla Mgr. Anna Fedorková.
Poznaj svoju minulosť
Najlepší v „Pátraní po predkoch“...
(PaedDr. Marián Škuba)
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a mesačník Rodina a škola udelili Ďakovné listy pre Dávida Mato-Lukáča, žiaka ZŠ SNP 1 Humenné za úspešnú činnosť vo výchovno-vzdelávacom projekte „Poznaj svoju minulosť alebo Pátranie po predkoch“ a Mgr. Milene Korbovej za úspešné vedenie žiakov v spomínanom dejepisno – historickom projekte.
Tento projekt spojil mnoho ľudí z celého Slovenska i zo slovenského zahraničia a za 11. Ročníkov si získal obľubu u žiakov, mnohých učiteľov, ale aj širšej verejnosti. Doteraz sa do riešenia úloh zapojilo viac ako 32 tisíc mladých ľudí. Popri tom sa na základe tohto projektu v mnohých rodinách rozprúdila bohatá diskusia o histórii, dejinách rodu, o pamäti národa, človeka, o jeho predkoch a mieste človeka na svete.
Vytancovali si tablety a interaktívnu tabuľu
Esenpéčkári“ tancovali, škola vybavená tabletmi
(PaedDr. Marián Škuba)
HUMENNÉ. Základná škola SNP 1 v Humennom roztancovala svojich žiakov a pre školský rok 2014/2015 získala technické vybavenie pre zriadenie digitálnej učebne s interaktívnou tabuľou s notebookom, 20 tabletov a wi-fi router. Vzišlo to zo zapojenia sa školy do národného projektu, ktorý zastrešuje MŠVVaŠ SR pod sekciou DigiŠkola.
Dva čiastkové projekty
Všetko podstatné a dôležité vzišlo zo zapojenia sa základnej školy SNP 1 v Humennom do národného projektu Elektronizácia vzdelávania systému regionálneho školstva. Motiváciou bola aj možnosť zriadiť digitálnu učebňu, ktorej vybavenie by vzišlo práve z projektu. Pri realizácii „povinného“ čiastkového projektu Máme radi Slovensko bol prejavený záujem o interaktívnu tabuľu a notebook, splnením ďalšieho kritéria – realizáciou ešte jedného čiastkového projektu prejavila záujem o 20 tabletov a wi-fi router. Tentokrát si bolo možné vybrať z troch projektových zameraní: Učím sa, učím ťa – Videoexperimenty – The School Dance...
Máme radi Slovensko
Cieľom aktivity je vytvorenie digitálnych materiálov pre humanitné predmety – dejepis a geografiu. Hlavnou ideou je spolupráca všetkých škôl na materiáloch, z ktorých potom môžu čerpať informácie aj ostatní. Prostredníctvom špeciálne pripravenej aplikácie budú učitelia spoločne so žiakmi dotvárať digitálnu mapu Slovenska s dôrazom na prepojenie dejepisu a geografie. Každá tabletová trieda vytvorí minimálne jeden projekt, v ktorom predstaví zaujímavú lokalitu zo svojho okolia. Materiály budú vytvárať učitelia v spolupráci so žiakmi, vznikne podporná metodika, využiť budú môcť informácie ostatní učitelia, školy, široká verejnosť, žiaci priamo na vyučovacej hodine alebo v teréne na exkurzii. Výsledkom projektu má byť vytvorenie multimediálneho sprievodcu po zaujímavých lokalitách Slovenska.
The School Dance
Žiaci sa zapoja do tanečnej súťaže The School Dance 2014 v kategórii „Máme radi Slovensko“ , ktorá bola vytvorená špeciálne pre tento národný projekt. Úlohou súťažiacich je tancom odprezentovať svoju región, svoju školu, roztancovať spolužiakov, priblížiť tanec čo najväčšiemu počtu žiakov školy. Na záver je nutné vytvoriť interaktívny plagát, z tanečnej činnosti video, zostrihať ho a jeho zaslaním sa zapojiť sa do celoslovenského hlasovania o postup do finále. Prostredníctvom tejto aktivity žiaci spájajú pohyb (tanec) so zručnosťou v oblasti informačných technológií.
Moja famiia-finančná gramotnosť
Moja família (finančná gramotnosť)
Spoločnosť OVB Allfinnaz Slovensko ponúkaa predstavuje projekt Moja Família predovšetkým základným školám v SR. Okrem zvyšovania vedomostí žiakov je pridanou hodnotou projektu aj možnosť zaradiť toto finančné vzdelávanie do osnov a tiež do klasifikácie. Škole zapojenej do projektu OVB poskytne:
- výukové podklady a prednáškové materiály,
- externého lektora z radov spolupracovníkov OVB,
- on-line aplikáciu /internetovú hru Moja Família, ktorej súčasťou je aj znalostný test.
Pre školy je realizácia projektu bezplatná. Práva na používanie projektu sú spísané v dohode, ktorú podpíše škola pred začiatkom projektu. Dohodu ako aj ďalšie podrobnejšie informácie k projektu poskytne učiteľovi lektor OVB.
Zo základnej školy SNP 1 Humenné sa do projektu „Moja família“ zapojilo 9 tried:
7.A, 8.C, 5.A, 6.A, 5.B, 6.B, 7.B, 8.A a 8.B
Práve 8.B dosiahla v rámci našej školy najlepšie výsledky, z celoslovensky 225 zapojených tried im patrilo konečné 55. miesto a od koordinátorky projektu získali aj finančnú odmenu.
Literárne talenty
Literárne talenty 2014
A opäť máme talenty! Potvrdila to hodnotiaca správa XXXIV. ročníka regionálnej súťaže neprofesionálnych literárnych tvorcov Literárne talenty 2014. Stali sa nimi S. Švigar /5. B/, ktorý sa umiestnil na 3. mieste s prózou Sýkorka. Š. Gréc /5. A/, E. Grešková /5. B/, G. Gombita /5. B/, S. Ďuriková /8. C/, P. Koškovská /9. B/ si odniesli čestné uznania za svoje básnické a prozaické literárne práce.
Autori ocenených prác si diplomy a ceny osobne prevzali na slávnostnom odovzdávaní cien vo Vihorlatskej knižnici v Humennom dňa 20. 6. 2014.
Všetkým oceneným blahoželáme a dúfame, že literárnej tvorbe zostanú verní aj naďalej.
Plavecká štafeta
Plavecká štafeta (10 hodín v bazéne)
(Mgr. Marek Meriač)
V utorok 24. júna 2014 sa aj žiaci ZŠ SNP 1 Humenné zúčastnili Plaveckej štafety mesta Humenné pod názvom "10 hodín v bazéne". Plaveckej štafety sa zúčastnili žiaci humenských škôl a čo najväčší počet obyvateľov mesta Humenné. Cieľom štafety je naučiť Humenčanov osvojiť si činnosti k zdravému životnému štýlu prostredníctvom športu zážitkovou formou - v spojení s vodou. Štartovalo sa v ľubovoľnom plaveckom spôsobe (kraul, prsia, znak, motýlik,...) a bolo možné si vybrať jednu z tratí na 25 m, 50 m alebo 100 metrov. Každý účastník obdržal účastnícky list štafety mesta Humenné.
"Esenpéčkári" v plaveckej štafete:
5.A
Lenka Melničáková
Bianka Cipková
7.B
Viktória Bobaľová
Lenka Kotvanová
8.A
Marko Čorný
Patrik Klamár
Ján Lukáč
8.B
Erik Frandofer
Kristián Bilý
Jakub Vasilega
8.C
Ján Krajník
9.A
Štefan Bačár
Simona Metiľová
Patrik Mihálik
Ondrej Pavlík
9.B
Michal Bobaľa
Adrián Gladys
Peter Kotus
Adam Kotvan
Alan Maturkanič
Pavol Megela
Michal Ziemba
6.A
Natália Babjaková
René Frandofer
Róbert Giertli
Adam Horňák
Laura Jenčíková
Tomáš Lukáč
Adam Macko
Adrián Moroz
Šimon Ričalka
Samuel Sadinský
Matej Smolka
Júlia Smolková
Natália Bačovčinová
Laura Šnuriková
Filip Špitalik
Matej Štiblarík
6.B
Katarína Folentová
Alexander Mastik
Alexandra Puškárová
Viktória Zeleňáková
7.A
Anna-Mária Hubcejová
Diana Veľasová
Spolu 45 žiakov + učitelia PaedDr. Kaňuková, PaedDr. Sinaj a Mgr. Meriač.
Poďakovanie
Knižničné poďakovanie
Vážený pán riaditeľ, milá školská knihovníčka...
dovoľte mi, aby som Vám všetkým POĎAKOVALA za riadenie školských knižníc, poskytovanie knižnično-informačných služieb, vedenie povinných evidencii a najmä za zorganizovanie všetkých vzdelávacích a kultúrno-spoločenských podujatí zameraných na podporu čítania a zvyšovania informačnej gramotnosti žiakov Vašich škôl od januára do júna 2014.
S vďakou a úctou
Mgr. Rozalia Cenigova
ústredná metodička pre školské knižnice
Slovenská pedagogická knižnica
Halova 6
851 01 Bratislava
Tel.: 02/68 20 86 10
Fax: 02/68 20 86 19
Spev, tanec a zábava v ŠKD
Do galérie Spev, tanec a zábava v ŠKD boli pridané fotografie.
Do galérie Folklórny krúžok boli pridané fotografie.
Folklórny krúžok rozdával radosť
So seniormi v Slnečnom dome
(Ing. Katarína Sninčáková)
V stredu 11. júna 2014 žiačky z folklórneho krúžku pri Základnej škole SNP 1 v Humennom navštívili s krátkym programom Zariadenie sociálnych služieb Slnečný dom v Humennom. Pre prítomných seniorov si pripravili sériu rusínskych a šarišských ľudových piesní, ktoré vhodne doplnili recitáciou básní Milana Rúfusa. Žiačky svoj program odprezentovali na vysokej úrovni, čo seniori ocenili potleskom a úprimnou radosťou. Zároveň vyjadrili záujem o zopakovanie takejto akcie aj pred Vianocami.
Čitateľský maratón
Ako podporiť čítanie detí ? (Mgr.G.Tkáčová)
Čítanie je práve jedna z aktivít , ktoré podnecuje obrazotvornosť, fantáziu, obohacuje
slovnú zásobu, ovplyvňuje životné hodnoty. Cieľom čitateľského maratónu je zapojiť čo
najväčší počet detí do aktivity, ktorú v posledných rokoch vytláčajú moderné technické
zariadenia od počítača cez televízor až po mobil. Projekt Čítajme si... ( organizovaný
Linkou detskej istoty pri SV UNICEF) chce zatraktívniť knihu v detských očiach ,motivovať
deti k čítaniu kníh a k pravidelným návštevám knižníc. Aj žiaci ZŠ SNP 1 Humenné
dňa 5.6.2014 prijali výzvu prekonať rekord z minulého roka ( 36 321 čítajúcich detí
na Slovensku ). Zapojilo sa 199 žiakov 2. – 8. ročníka. Maratón „odštartoval“ riaditeľ ZŠ
PaedDr. Marián Škuba čítaním prvej kapitoly z knihy Môj dedko Rýchly šíp v školskom
rozhlase .Nad priebehom dohliadala školská knihovníčka Mgr.Gabriela Tkáčová
a vyučujúci. Ďakujeme Vihorlatskej knižnici v Humennom za organizačnú spoluprácu
a zapožičanie 3 z určených kníh. Zapojení žiaci získali záložku do knihy a dúfam, že aj
príjemný pocit. A už len veriť, že 7. ročník čitateľského maratónu bol rekordný.
Do galérie Na konci Slovenska boli pridané fotografie.
Na konci Slovenska
- Podpora projektu NA KONCI SLOVENSKA(Mgr. Helena Demková)Aj žiaci a učitelia našej školy podporili svojím hlasom projekt "Na konci Slovenska" Projekt spočíva v záchrane cirkevných drevených stavieb. V Novej Sedlici je snahou vybudovať drevenú konštrukciu pôvodných rozmerov chrámu sv. Michala archanjela z roku 1764, ktorý bol pred 40 rokmi prevezený do skanzenu Vihorlatského múzea v Humennom. Vyše 250 ročnú drevenú vežu chrámu sv. Jána Krstiteľa v Kalnej Roztoke, vyrobenú ručne, bez jediného klinca opraviť a umiestniť v expozícii remesiel v Topoli... Podmienkou bezplatného verejného hlasovania bolo zaevidovať svoje mobilné telefónne číslo, čo priamo v škole zrealizovali členovia organizácie Karpatské drevené cerkvi, n.o. Snina.
MIDICOOL VOLLEY
Volejbalové striebro na Slovensku
V utorok 3. júna sa v Trenčíne uskutočnil finálový turnaj majstrovstiev Slovenska v MIDICOOL VOLLEY - „štvorkovom“ volejbale žiakov a žiačok ZŠ. Organizátorom finálového podujatia bola Slovenská volejbalová federácia v spolupráci s COP Trenčín. Dvojité zastúpenie východniarov bolo prostredníctvom základnej školy zo Svidníka a žiakov ZŠ SNP 1 Humenné...
Naši „esenpéčkari“ sa dostali až do finále, ktoré bolo rýdzo východniarske. Domov priniesli striebro...
Výsledky:
Skupina: ZŠ SNP 1 Humenné – Kúty 2:0 (pomer lôpt 50:28)
ZŠ SNP 1 Humenné – Komjatice 2:1 (62:51)
ZŠ SNP 1 Humenné – Krivec 2:0 (50:30)
Semifinále: ZŠ SNP 1 Humenné – Zvolen 2:0 (50:31)
Finále: ZŠ SNP 1 Humenné – Svidník 1:2 (54:56)
ZŠ SNP 1 Humenné reprezentovali: L. Smolej, D. Dolobáč, M. Marek, S. Dudič, O. Pavlík. Tréner: Marek Meriač.
BLAHOŽELÁME!
Na MSR v MIDI volejbale
ZOO
Exkurzia do ZOO – Košice (Mgr.A.Fedorková)
Jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku je aj ZOO v Košiciach, ktorá sa buduje od roku 1979. Jej zameranie je v prevažnej miere na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom približujú prírodným podmienkam.
Koniec školského roka je spojený aj s tým, že žiaci sa snažia svoje teoretické vedomosti získané v školských laviciach overiť a upevniť v praxi. Nebolo tomu inak ani teraz. Dňa 30. 05. 2014 sa šiestaci zúčastnili exkurzie do ZOO v Košiciach. Tu mohli v prírodnom prostredí pozorovať a bližšie sa zoznamovať s mnohými živočíchmi, o ktorých sa učili na hodinách biológie. Niektoré poznatky a pozorovania ich prekvapili, ale hlavne oživili a upevnili už skôr osvojené poznatky.
Takéto aktivity umožňujú rozvíjanie kľúčových kompetencii stanovených v štátnom vzdelávacom programe pre 2. stupeň základnej školy SR. Nabádajú na samostatné a tvorivé aktivity pri ochrane a zveľaďovaní prírody a životného prostredia.
Vihorlatská hvezdáreň
Návšteva Vihorlatskej hvezdárne(Mgr.D.Salanciová)
Dňa 4.6.2014 žiaci 5. ročníka pod vedením p. uč. Salanciovej a p. uč. Uherovej navštívili Vihorlatskú hvezdáreň v našom meste.
Formou zábavno – náučných filmov si zopakovali a hlavne upevnili svoje vedomosti, ktoré nadobudli na hodinách geografie. Dozvedeli sa aj nové zaujímavosti o našej planéte, o jej postavení vo vesmíre, ako aj o ďalších vesmírnych telesách Slnečnej sústavy.
Návštevu sme ukončili diskusiou s pracovníkom hvezdárne.
Beseda s M.Cerulom
Stáva sa už tradíciou, že naša škola rok čo rok organizuje besedu so známym regionálnym autorom Mironom Cerulom. Stretnutie sa tentokrát konalo 12.06.2014 v príjemnom prostredí školskej knižnice .
Besedu otvorila moderátorka Dáša Ferková, ktorej patrilo úvodné slovo. V družnej besede pán Cerula žiakom 5.A triedy bližšie predstavil svoju literárnu tvorbu, porozprával niečo o svojich zážitkoch a udalostiach, ktoré ho pri písaní kníh inšpirovali.
Ako prezradil pán Miron Cerula, príroda, zvieratá a poľovníctvo sú jeho láskou už dlhší čas. Čitateľ prostredníctvom jeho kníh môže nazrieť do zákutia duše človeka, ktorý si váži prírodu.
Autorovo pútavé rozprávanie o jeho spisovateľskej dráhe i o literárnych ambíciách do budúcnosti a aj múdre a presvedčivé odpovede na zvedavé otázky žiakov boli cenným prínosom pre takmer tridsiatku zúčastnených účastníkov besedy.
Žiaci odchádzali z besedy spokojní a obohatení o množstvo nových informácií.