Školské akcie
Deň mlieka
Súťaž mladý záchranár
Súťaž mladý záchranár CO
Dňa 26.9.2013 sa v areáli Záchrannej brigády HaZZ konalo obvodné kolo súťaže
" Mladý záchranár CO " .
Súťaže sa zúčastnilo 15 družstiev z okresov Humenné a Snina a medzi nimi ako jedna z mála humenských škôl aj naša – ZŠ SNP 1.
– " Ako máme zachraňovať ľudský život ? "
– Ako reagovať v prípade mimoriadnej udalosti ? "
– Čo máme robiť v čase kým príde pomoc v podobe hasičov, lekárov a záchranárov?"
Niektorí dospelí, by nevedeli ako sa majú zachovať v takýchto prípadoch, ale nie žiaci, ktorí sa tejto súťaže zúčastnili.
Svoje vedomosti a zručnosti z oblasti CO predviedli v disciplínach -
civilná ochrana, streľba, zdravotná príprava, topografia, testy a protipožiarna príprava.
Poďakovanie za reprezentáciu školy patrí žiakom:
Kotvanová L. - 7.B, Ferková D., Bobaľa M., Karoľ D. a Kotvan.A – 9.B
" Pomoc je to najcennejšie, čo môžeme urobiť, ak sa niekto ocitne v problémoch:"
Mgr. Salanciová Dana
III. Podvihorlatská výstava králikov, hydiny, holubov a exotov
ŽIACI ZO ZŠ SNP 1 V HUMENNOM NA ZAUJÍMAVEJ VÝSTAVE
Majestátne holuby, prítulné králiky...
V piatok 20. Septembra 2013 sa žiaci III. B triedy zo základnej školy SNP 1 v Humennom v rámci vyučovacej hodiny prírodovedy zúčastnili III. ročníka Podvihorlatskej výstavy králikov, hydiny, holubov a exotov. Pod týmto názvom zorganizovali výstavu pre školy a verejnosť OV Vihorlat Humenné a ZO SZCH v Humennom.
„Esenpéčkari“ využili, že výstava sa koná v blízkosti ich školy (Jasenovská ulica) a so záujmom a zanietením absolvovali poznávaciu vyučovaciu hodinu. Detskú dušu potešili rôzne druhy vždy milých a prítulných králikov, či pestrofarebnej hydiny, medzi holubmi ich pozornosť najviac pútal holub kráľovský, ale aj v súčasnosti stále uznávaný holub poštový. Ďalším lákadlom a zážitkom zároveň boli pre žiakov „bytové“ vtáčiky – andulky, či až rozprávkovo nádhernými odtieňmi farieb hýriace pávy. Spomedzi žiakov tí najodvážnejší mohli niektoré zo zvieratiek aj prikŕmiť. Pozornosť pútali aj prichystané ocenenia, ktoré po ukončení tretieho ročníka výstavy čakali na nových majiteľov.
Triedu III.B v týchto dňoch zdobia krásne pávie perá, ktoré žiaci dostali na pamiatku od organizátorov výstavy. Okrem nich si žiaci praktickým spôsobom získali aj nové poznatky a veľa zaujímavých zážitkov.
PaedDr. Helena Dzanová
Výstava ,,Poľovníctvo a príroda,,
Príroda prišla aj za žiakmi
Najlepšie spoznávanie prírody je priamo v lese, na lúke, či pri riekach alebo rybníkoch. Ani vtedy však nemusíme všetky jej poklady zhliadnuť v plnej kráse. Jednou z možností náhradných sú aj pre žiakov základných škôl výstavy. Jedna z nich, poučná a prekrásna dávka prírody, bola v polovici septembra prezentovaná v Mestskom kultúrnom stredisku v Humennom. Zúčastnili sa jej aj žiaci 7. A triedy zo ZŠ SNP 1 a po jej vzhliadnutí si povedali :"Príroda prišla aj za nami“. Až vtedy si často uvedomíme, aká je pekná, pestrá a zaujímavá. Je pohodlnejšie zapnúť si televízor, počítač alebo otvoriť si knihu s touto problematikou, nič však nenahradí priamy kontakt s prírodninami, ktoré tvoria naše okolie, ktoré priamo pôsobia na všetky naše zmysly. Na to často zabúdame. Ďakujeme preto organizátorom výstavy „Poľovníctvo a príroda“, ktorí nám to pripomenuli a priblížili aj takouto formou.
Mgr.Anna Fedorková
Deň holokaustu
Deň holokaustu – 9. september
Na našej škole si tento významný deň, už niekoľko rokov dozadu, žiaci pripomínajú výročie genocídy a diskriminácie v období nemeckého fašizmu. Na hodinách dejepisu si pripravujú projekty zamerané na tuto problematiku, ktoré sú zviditeľnené na nástenkách vo vestibule a na 2.poschodí pri spoločensko-vednej učebni. 10. septembra pripravili žiačky 8.ročníka Findríková a Švigárová rozhlasové okienko k danej problematike.
Mgr. M. Korbová
Svetový deň dentálnej hygieny
Školáci si správne čistia zuby...
V rámci Európskeho dňa dentálnej hygieny, ktorý si každoročne pripomíname 12. septembra, sa v Základnej škole SNP 1 v Humennom uskutočnila beseda spojená s prezentáciou a praktickými ukážkami starostlivosti o chrup.
Túto aktivitu si pre žiakov 3. až 5. ročníkov pripravili študentky zubného lekárstva Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. Pútavou formou spojenou s praktickými ukážkami porozprávali žiakom o dôležitosti a potrebe starostlivosti o svoj chrup, o príčinách a tvorbe zubného kazu, ako aj o význame preventívnych prehliadok. Získané vedomosti si potom žiaci vyskúšali v praktických činnostiach. Najväčším zážitkom pre všetkých žiakov bolo potieranie zúbkov zázračnou fialovou vodičkou, ktorá prezradila, kto si ráno zabudol umyť svoje zúbky. S potešením sme zistili, že takýchto žiakov bolo veľmi málo, takže školáci si zuby umývajú...
Motívom prezentácie bolo aj takouto hravou formou vypestovať u našich žiakov správne návyky vedúce ku každodennej hygiene a starostlivosti o svoj chrup, aby sa najmä mladí školáci zbavili strachu z návštevy v zubnej ambulancii, aby si dieťa pri „priateľských“ návštevách na zubnú ambulanciu zvyklo.
PaedDr. Helena Dzanová
Pamätný deň mesta Humenné
Obrázok z lásky k nášmu mestu
Sú zaiste krajšie mestá, no to naše je náš domov. To naše je jediné. To naše máme radi – naše Humenné. Aj takéto krásne vety tvorili žiaci základnej školy SNP 1 v Humennom pri aktivitách spojených s Pamätným dňom mesta Humenné. Žiaci druhého ročníka začali tento deň prezentáciou o Humennom v multimediálnej učebni, vytvorenej prostredníctvom projektu Moderne a zaujímavo. Interaktívne cvičenia, symboly mesta, fotografie mesta v minulosti a v súčasnosti, kvíz o našom meste i jeho história boli odrazovým mostíkom k vytvoreniu žiackeho portfólia o meste Humenné, ktoré žiaci pomocou IKT vytvoria v podobe prezentácie o svojom meste. Po virtuálnej prechádzke mestom sa žiaci celej školy vybrali prezrieť si krásu Humenného naživo a zapojiť sa do aktivít realizovaných mestom. Najsilnejší zážitok z tohto prekrásneho dňa bolo stretnutie s prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom. Podanie rúk, spoločné fotografie a radosť v detských očiach umocnili atmosféru pamätného dňa nášho mesta.
A priania k sviatku ? ...... aby rozkvitalo do krásy, aby sa v uliciach stretávali usmievaví a šťastní ľudia, aby mu vladári dobre vládli a všetci ho milovali.
Mgr. Miriam Mudriková
Naši ,,Prváci,,
AJ ZÁKLADNÁ ŠKOLA SNP 1 HUMENNÉ OTVORILA ŠKOLSKÝ ROK 2013 – 2014
Štyridsaťšesť malých „partizánov“
Jednou z humenských pedagogických inštitúcií, ktorá v pondelok 2. septembra privítala svojich žiakov na otvorení školského roka 2013 – 2014 bola aj Základná škola SNP 1.
Tak, ako sa po necelých dvoch mesiacoch vrátili na svoje pracovisko učitelia, dvojmesačný čas oddychu majú za sebou aj žiaci. Štyridsaťšesť z nich prišlo v rodičovskom doprovode,aby našli triedy s označením I. A i I. B, do ktorých ich priviedli učitelia Mgr. Aneta Mergová a Mgr. Marián Feduš v spoločnosti vychovávateliek školského klubu detí Dany Bernickej a Moniky Šalatovej. A zo škôlkarov sa razom stali školáci, malí „partizáni“ základnej školy,ktorá vzdáva názvom česť Slovenskému národnému povstaniu. Na začiatku novej životnej etapy im prišli zapriať veľa snahy, trpezlivosti a úsilia pri získavaní vedomostí Ing. arch.Andrej Semanco, zástupca primátorky mesta Humenné, Mgr. Peter Humeník, pravoslávny dekan, Mgr. Oliver Székely, rímskokatolícky kňaz, Ľubomíra Duhoňová, členka Rady školy a predsedníčka Rady rodičov, ako aj PaedDr. Marián Škuba, riaditeľ ZŠ SNP 1 v Humennom.
Slová zo strany hostí boli ešte doplnené básničkami začínajúcich školákov a došlo aj na darčeky, balíčky pre prvákov, ktoré za mesto Humenné odovzdal čerstvým adeptom školských lavíc Ing. arch. Andrej Semanco. Chýbať nemohlo ani spoločné foto, pričo záujem rodičovských fotografov bol enormný.
„Vážení rodičia, aj touto cestou by som Vám chcel poďakovať, že Vaše ratolesti sa staližiakmi Základnej školy SNP 1 v Humennom. Je to pre nás záväzok, aby sme sa aj my kvalitnou a zanietenou prácou podieľali na výchove Vašich detí,“s úctou PaedDr.Marián Škuba
riaditeľ školy
ROZLÚČKA S DEVIATAKMI
Ocenenie školy
Aj v tomto školskom roku sa naša škola zapojila do viacerých projektov.
Skola_priatelska_k_detom_2012_2013.pdf
Výlet do Belianskej jaskyne
Lepšie raz vidieť, ako 100 x počuť!
Na Slovensku je viac ako 5700 jaskýň. Sprístupnených verejnosti je iba 12. Belianske Tatry tvoria hlavne vápence, na ktoré sa viažu krasové útvary a veľmi pestré rastlinné a živočíšne druhy. Nachádza sa tu jediná sprístupnená jaskyňa Tatier - Belianska jaskyňa. Žiaci našej školy ju navštívili a z jej prehliadky boli nadšení. Bol to pre nich nezabudnuteľný zážitok. Domov sa vrátili v dobrej nálade a s presvedčením, že to nebola posledná jaskyňa, ktorú navštívili.
Veď naše Slovensko je nádherné. Netreba ísť ďaleko. Krásu máme v našej blízkosti, len ju treba objaviť a obdivovať.
Mgr. Anna Fedorková
Výlet do Tarzánie
Dňa 7. júna 2013 si žiaci našej školy vyskúšali svoje zdatnosti a odvahu v lanovom parku Tarzánia na Alpinke pri Košiciach. Lanová dráha postavená z 32 prekážok vo výške približne 4 až 10 m nad zemou vyzerala dosť nebezpečne a chlapci aj dievčatá boli naozaj odvážni. Po bezpečnostných inštrukciách školiteľa, každý dostal ochrannú prilbu, špeciálne popruhy a laná na istenie. Žiakom sa lozenie veľmi páčilo a po zdolaní dráhy boli na seba právom hrdí. Dúfame, že aj v budúcnosti sa nám podarí zorganizovať takúto zaujímavú akciu.
Ing. Gabriela Beláková
Návšteva ZOO v košiciach
Exkurzia do Zoo - Košice
Zoologická záhrada v Košiciach privítala žiakov 6. ročníkov pekným počasím
a množstvom atrakcii a zaujímavosti z ríše živočíchov .
Exkurzia splnila očakávanie hlavne tých žiakov, ktorí tu boli po prvý krát.
Odchádzali s presvedčením, že návšteva Zoo nebola posledná.
Na spiatočnej ceste autobusom si vyrozprávali svoje zážitky z pekného a zaujímavo stráveného dňa.http://www.zookosice.sk/?zookosice=fotogaleria
Mgr. Anna Fedorková
Milujem IT
Informačné technológie sú ako nekonečný príbeh, ktorý nám každý deň otvára bránu do sveta poznania. Takáto brána sa otvorila na SOŠ polytechnickej v Humennom pre žiakov 1.ročníka ZŠ SNP 1 v Humennom, ktorí do nej vstúpili 20.mája 2013. Vstúpili do sveta techniky, zážitku a zábavy. Vďaka projektu „Milujem IT“ , ktorý je podporený Národným projektom KomPrax a spolufinancovaný zo zdrojov EÚ, strávili žiaci celé dopoludnie v priestoroch SOŠ polytechnickej. Zaujímavé aktivity zamerané na efektívne využívanie IKT koordinovali žiaci polytechnickej školy . Prváčikovia, ktorí tvorili primárnu skupinu projektu, sa pokúšali poskladať počítač, počítali matematiku, pohrali sa so slovenčinou a oddýchli si pri aktivitách zameraných na prosociálnosť. Nechýbalo ani malé občerstvenie a samozrejme odmena za aktívnu prácu. Bránu poznania opúšťali prváci bohatší o nové poznatky, zručnosti a poznanie, že IKT neslúži iba na zábavu. Za netradičné dopoludnie sa touto cestou chceme poďakovať realizátorovi projektu Ing. Marcelovi Volohdovi a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Mgr. Miriam Mudriková
a žiaci 1.B triedy ZŠ SNP 1 v Humennom.
Botanikiáda
V mesiaci marci sa pod vedením Mgr. A. Fedorkovej všetci žiaci 5. ročníkov zapojili do 4. ročníka internetovej súťaže – BOTANIKIÁDA, ktorú organizovala Botanická záhrada v Košiciach. O mesiac neskôr absolvovali exkurziu do spomínanej Botanickej záhrady.
Najlepší dvaja účastníci internetovej súťaže boli spolu s pani učiteľkou ocenení a pozvaní znovu do Botanickej záhrady, kde s ostatnými ocenenými strávili veľmi poučný a pekný deň.
Ocenení žiaci: Katarína Folentová
Filip Špitalik
Mgr. Anna Fedorková
Prevencia boja proti alkoholu a drogám
Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Prevencia boja proti alkoholu a drogám.
Projekt pre žiakov 7.a 8. ročníka v rámci prevencie sociálno-patologických javov.
ALKOHOL NÁŠ NEPRIATEĽ
Pod týmto názvom prebieha na našej škole projekt pre žiakov 7.a 8. ročníka v rámci prevencie sociálno-patologických javov.
Škola sa teší dlhoročnej výbornej spolupráci s Mgr.V. Lučkaničovou, psychologičkou CPPPaP v Humennom. Projekty: “Bezpečná loď“, Desatoro pre zdravie“, „Prevencia je IN“ boli zamerané práve na prevenciu fajčenia, alkoholu a užívania ľahkých drog.
„Alkohol- náš nepriateľ“- je projekt zameraný na nebezpečenstvo, ktoré so sebou prináša požívanie alkoholických nápojov. Pomocou „Okuliarov opitosti“, ktoré simulujú stav opilosti si žiaci vyskúšali negatívny vplyv alkoholu na správanie človeka, keď aj jednoduché činnosti sa stávajú ťažko zvládnuteľné.
Verím, že naši žiaci si alkohol nevyberú za svojho priateľa.
Akadémia-Deň Matiek
Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Akadémia-Deň Matiek.
Biblia očami detí a mládeže
V tomto školskom roku sa zapojilo do výtvarnej súťaže 23 škôl z Košického a Prešovského kraja. 125 prác vyhodnotila odborná komisia 19.4. 2013 . Práce žiakov na prvých troch miestach postúpili na celoslovenské kolo.
Nás teší, že žiačka 4.A triedy R. Gindová sa umiestnila na 3. mieste. Blahoželáme
Žiacka konferencia
Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane !
Dňa 30. apríla 2013 sa na Základnej škole SNP 1 uskutočnila žiacka konferencia pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Cieľom konferencie nebolo len pripomenúť si historické fakty, ktoré poznáme z dejepisu, ale zastaviť sa, spomaliť a uvedomiť si hodnotu viery a slova - hodnotu kresťanskej viery a hodnotu slovenského slova. Za tieto dva veľké dary vďačíme sv. Cyrilovi a Metodovi.
V duchu týchto myšlienok pripravili si žiaci 7. – 9. ročníkov príspevky – prednášky, ktoré odprezentovali pred účastníkmi konferencie. Neboli to len len spolužiaci a učitelia, ktorých stretávajú každý deň, ale aj pozvaní hostia – pracovníčka Vihorlatského múzea Mgr. Jalčáková, duchovní správcovia cirkví vdp. Humeník, vdp. Frandofer a vdp. Jeremiáš ako aj regionálny spisovateľ pán Miron Cerula a riaditeľka školy Mgr. Mária Vrábľová, ktorí na konferencii tiež vystúpili.
Konferencii predchádzala literárna, výtvarná súťaž a vedomostný kvíz. Tieto aktivity boli vyhodnotené a víťazi odmenení v druhej časti konferencie – víťazkou literárnej súťaže je Stanka Ďuriková, výtvarnú súťaž vyhrala Kristína Popovičová a vo vedomostnom kvíze dosiahla najvyšší počet bodov Viktória Polovková. O najlepšom vystúpení vrámci prezentácií rozhodlo hlasovaním publikum žiakov, ktorí sa konferencie zúčastnili a víťazom sa stal Stanislav Malaťák. Ďalší žiaci , ktorí na koferencii vystúpili boli Viktória Švigarová, , Viktória Polovková, Michal Michalco, Kristína Popovičová, Ján Folenta a Michal Brincko.
Staroslovienske spevy, úryvky Proglasu, či Otčenáš v staroslovienčine – to všetko prispelo k príjemnej atmosfére a dalo tejto udalosti punc výnimočnosti. Hoci išlo o prvú akciu svojho druhu, vydarila sa, kladne ju hodnotili aj pozvaní hostia a tí ocenili predovšetkým šikovnosť a odvahu našich žiakov pri prezentovaní príspevkov.
Konferenciu odborne a organizačne pripravili Mgr. Emília Uherová, Mgr. Milena Korbová a Mgr. Anna Uherová.
Koncom mája pripravujeme poslednú akciu súvisiacu so spomienkovými akciami na sv. Cyrila a Metoda. Je síce poslednou aktivitou, ale zároveň aj tou, na ktorú sa najviac tešíme – ide o exkurziu po historických pamiatkach Nitry.
Mgr. Anna UherováViac fotodokumentácie z konferencie na
http://anickau.rajce.idnes.cz/konferencia/