Projekt „Rovnaký prístup k vzdelávaniu na ZŠ SNP 1, Humenné“
financovaný MŠ SR úspešne ukončený
Prostredníctvom realizácie projektu sme od 1. januára 2018 do 31. decembra 2020 naplno podporili vzdelávanie, ktoré je založené na práve žiakov na rovnakú kvalitu vzdelávania, zároveň napĺňa ich základné vzdelávacie potreby a je pre nich obohacujúce.
Projekt pozostával z troch hlavných aktivít: 1. Rovnosť príležitostí vo výchovno-vzdelávacom procese na ZŠ SNP 1, Humenné; 2. Diagnostikovanie a rediagnostikovanie s cieľom eliminácie školskej neúspešnosti; 3. Úspešní žiaci ZŠ SNP 1, Humenné.
Cieľovou skupinou sú všetci žiaci navštevujúci základnú školu vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a žiakov pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Projekt bol zabezpečovaný prostredníctvom členov inkluzívneho tímu, a to školského psychológa, školského špeciálneho pedagóga a asistentov učiteľov. Zrealizovaním projektu sa zvýšila inkluzívnosť a rovnaký prístup ku vzdelávaniu pre všetkých žiakov navštevujúcich Základnú školu, SNP 1, v Humennom.
Aktivity projektu pomohli pri výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovo-vzdelávacími potrebami a vyrovnávaniu znevýhodnenia žiakov a zabezpečenie rovnosti príležitostí v edukačnom procese. Myslíme si, že pod vedením asistentov učiteľa boli žiaci viac motivovaní a prežívali viac úspechov zo svojich výkonov, čo prispelo k spokojnosti zákonných zástupcov a k celkovej úspešnosti týchto žiakov vo vzdelávaní.
Garantom úspešnosti implementácie projektu okrem samotného žiadateľa o NFP bol aj jej zriaďovateľ, Mesto Humenné. Základná škola, SNP 1, Humenné ako žiadateľ o nenávratný finančný príspevok, úzko spolupracuje so svojím zriaďovateľom. Mesto Humenné disponuje tímom skúsených pracovníkov v oblasti implementácie investičných a neinvestičných projektov, či už financovaných z prostriedkov EÚ, alebo zo štátneho rozpočtu SR.
Aj po ukončení projektu budeme vo veľkej miere pokračovať v odbornej práci v rámci inkluzívneho vzdelávania a budeme využívať doterajšie získané poznatky, či rady a odporúčania členov inkluzívneho tímu pôsobiaceho na škole v rámci nového Národného projektu „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II“ pod záštitou MPC, ktorý významne podporuje pozitívne zmeny v inkluzívnom vzdelávaní priamo v školskom prostredí prostredníctvom edukačnej podpory zo strany asistentov učiteľa pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením a členov inkluzívneho tímu, do ktorého naša škola vstúpila.
Ing. Katarína Sninčáková
riaditeľka školy